Maine is keresztbefekszik Trump előválasztási indulásának
Maine államban szintén zendülésben való részvétel miatt döntöttek a volt elnök kizárása mellett. A várakozások szerint ez az ügy is az Egyesült Államok legfelsőbb bírósága elé kerül.
Maine államban szintén zendülésben való részvétel miatt döntöttek a volt elnök kizárása mellett. A várakozások szerint ez az ügy is az Egyesült Államok legfelsőbb bírósága elé kerül.
A republikánus elnökjelöltek január 5-én véglegesítendő listáján Donald Trump neve is ott lesz. Colorado állam legfelsőbb bírósága a múlt héten döntött úgy, hogy kizárja a korábbi elnököt az újbóli indulásból, zendülés miatt.
A coloradói üggyel ellentétben a michigani a tárgyalásig sem jutott el.
Több fenyegető poszt a bírák személyes adatait is tartalmazta.
Egy évvel ezelőtt a világ komoly reményekkel várta az orosz megszállók elleni tavaszi ukrán ellenoffenzívát, ám a végül nyárra halasztott támadással nem sikerült elérni a kitűzött célokat, például az Oroszországot és a Krímet összekötő orosz közlekedési folyosó átvágását. A 2024-es év még nagyobb megpróbáltatásokat rejthet Ukrajna számára.
Karácsonyi üzenetében az újrázásra készülő egykori elnök a tőle megszokott zavarossággal, de annál vehemensebb stílusban osztott ki mindenkit.
Miért maradt el az ukrán áttörés? Meddig állhat ki a Nyugat Benjamin Netanjahu Izraelje mellett? Valóban meggyengült-e a Nyugat? Mire készül Kína 2024-ben? Mi az, ami biztosan bekövetkezik, ha Trump visszatér? Mindezekre válaszoltunk globális geopolitikai évzáró podcastunkban.
Az amerikai adminisztráció orosz importot korlátozó új rendeletéről a Financial Times ír. Egy, a Foreign Policyben publikáló brit elemző a jobboldali populizmus nyugati térhódítását vizionálja. Vlagyimir Putyin külpolitikáját elemzi a Neue Zürcher Zeitung és a Der Standard, utóbbi szerint az orosz elnök egyik fő reménye Donald Trump 2024-es győzelme és annak következményei. A Trump–Biden-verseny várható kimenetelét latolgatja a New York Times, különös tekintettel a volt elnök elleni jogi eljárásra.
Donald Trump élesen fellép Kína ellen, miközben a magyar kormány egyre jobban összebarátkozik a kínaiakkal. Ez az American Spectator szerint konfliktust is jelenthet, ha Trump jövőre visszatér az Egyesült Államok élére.
A Nyugat bénázása Kína szemében is a gyengeség jele lehet.
Továbbra is téma az Ukrajna támogatása körüli Orbán-EU-konfliktus, erről ír a Le Monde és Neue Zürcher Zeitung. A magyar-kínai gazdasági kapcsolatok természetét elemzi a Politico. A Der Standard lengyel vendégszerzője a lengyelországi választások utáni helyzetet tárgyalja, a Frankfurter Allgemeine Zeitung és a Die Zeit az új uniós menekültügyi megállapodás hatásait járja körül. Nemzetközi lapszemle.
Magyarország nevében, saját politikai érdeke szerint megakasztotta Orbán Viktor az Európai Uniót, és nincs jele, hogy a 2024-es amerikai elnökválasztásig változtatna a totális blokád taktikáján.
Nagyon-nagyon sok kérdést felvet Szijjártó Péter szerint, hogy a colorádói legfelsőbb bíróság kizárta Donald Trumpot az elnöki előválasztásból, ezeket a kérdéseket a miniszter mind fel is tette. Schiffer András tovább ment, ő méltatlankodás helyett cselekedne, el is árulta, mit.
Továbbra is téma a nemzetközi sajtóban a legutóbbi EU-csúcs, és Orbán Viktor már-már közmondásos kávészünete. Több lap is azt elemzi, mit lehet kezdeni ezzel a helyzettel, mármint a magyar miniszterelnök és az Unió összefeszülésével. Az MCC bécsi egyetemi tulajdonszerzésével összefüggő újabb hírt közöl a Die Presse. Az Independent az izraeli helyzetet, a Politico Donald Trump autoriter vezetőkhöz fűződő vonzalmát tárgyalja. Válogatás a világlapok cikkeiből.
Az Orbán-Erdogan-találkozó több nemzetközi lapban téma, ahogy továbbra is fókuszban van a magyar miniszterelnök és az EU csörtéje is. A budapesti tőzsde teljesítményét elemzi a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A Süddeutsche Zeitung a szerb önkormányzati választásokról ír. A Timesban William Hague, volt brit konzervatív vezető, a Project Syndicate-ben Joschka Fischer, egykori német külügyminiszter ír az ukrajnai háborúról. A Washington Post és a Financial Times az izraeli helyzetet értékeli. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Fontos és örvendetes a döntés, noha a belépésig még hosszú és kanyargós út vezet, írja a brit lap.
A magyar kormányfőnek még bőven lesz lehetősége, hogy vétózzon Ukrajna ügyében, írja a Financial Times. A Der Standard szerint Ausztria rossz szövetségeket köt, amikor Magyarországgal és Szerbiával paktál. Donald Trump Orbán Viktort idézi. A Süddeutsche Zeitung és a Guardian az izraeli helyzetet és Benjamin Netanjahu politikai jövőjét elemzi. A Wall Street Journal arról ír, hogy fordulhat majd a kocka az ukrajnai háborúban. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Számos nemzetközi lap foglalkozik azzal, mi történt az elmúlt napokban az EU-csúcson, különös tekintettel Orbán Viktor döntéseire. A Le Monde Ausztria és Magyarország nyugat-balkáni nyomulásáról ír. A Le Figaro a "titokzatos Orbán–Putyin-viszony" hátterét elemzi. Az olasz Külpolitikai Intézet igazgatója nem lesz Európában szélsőjobbos söprés, ám a jövő évi amerikai elnökválasztás változtathat a képen. A Project Syndicate két cikke is a lengyel belpolitika kulisszái mögé néz be. A Wall Street Journal Trump lehetséges visszatérésével foglalkozik. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Kijózanító véget ért Ukrajna számára az év. A harctéren nem sikerült fordítani a háború menetén, és mostanra támogatói is elfordultak Kijevtől, választásokra készülnek, nem fegyverszállításra. Vlagyimir Putyin ezzel kiszabadult a szorítóból, de jelentős kihívások tornyosulnak előtte is.
Továbbra is fókuszban az Orbán-kormány és az EU konfliktusa Ukrajna pénzügyi támogatása és az ország tagfelvételi folyamatának megkezdése ügyében. A Guardian szerint az Unió különböző B verziókat fontolgat a magyar kormány megkerülésére. A Der Standard szerint az orbáni zsarolásban nincs semmi új, azonban a mostani helyzet mégis szintlépés. A Politico azt írja, a kialakult helyzet Ursula von der Leyen számára a 22-es csapdája. A Financial Times a Tusk-kormány előtt álló "herkulesi teendőkről", a Washington Post és a Guardian az ukrajnai helyzetről ír. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.